Egyáltalán nem ördöngösség ám a feladat, tekintve, hogy nekem is sikerült:)
Lássuk: Az első képet idén januárban készítettem, Skimmia japonica Magic Marlot. A Skimmiák 1-1,5 méterre növő (lassan) bokrok, félárnyék és jó talaj kell nekik, mészkerülők. Igazából itt még nincsenek kinyílva a virágok, de már a bimbók is díszítenek.
A következő 4 kép idén februárban készült. A Viburnum bodnantese (kikeleti bangita) időjárástól függően november-decembertől kezdi hozni a bimbókat. Hűvösebb időben bimbóban marad, enyhébb időben ki is nyílnak. A virágok erősen illatosak. A bokor 3 méteres magasságot is elérhet, napra ültessük.
Hamamelis Ruby Glow: A varázsmogyoró téli, kora tavaszi virágzású (a Hamamelis intermedia késő ősszel virágzik), virágai kecsesek, igazán közelről élvezhetőek. Bár valószínűleg némileg változni fog a véleményem néhány év múlva, amikor az én Rubym nagyobb lesz és szélesebb, és telis-tele lesz virággal:) A Hamamelis lassú növekedésű, ám nagy termetű bokor lesz, amelynek egyik fő ékessége (a korai virágzáson túl) éppen habitusa, ezért feltétlenül olyan helyre ültessük, ahol kibontakozhat. Egyébként sem kell metszeni. A savanyú talajt kedvelik, de amint már sokszor elmondtam, ez nem azt jelenti, hogy csak savanyú talajon él meg. Átlagos pH-jú, termékeny talajban nagyon szépen fejlődik, viszont a meszes talajt nem viseli el.
Mahonia x media Charity : előbb virágzik, mint a kerti mahónia, a virágok csokrosak, nagyok, erősen illatosak. A fiatal növény kissé fagyérzékeny, védettebb helyre kerüljön, és vegyük figyelembe, hogy a levelek piszok szúrósak. De komolyan, eddig minden labdát kinyírt, amelyik volt olyan bátor, hogy aláguruljon.
Clematis cirrhosa Isca: ezt csak azért, merthogy ilyenem is van:) November óta virágzik egyfolytában, de ez egy fagyérzékeny klemátisz, próba-szerencse alapon ültettem. Azt azért gyakorlatból már elmondhatjuk, hogy - 7 fokot több napig is bír anélkül, hogy akár a virágok sérülnének.
Márciusban már nyílik a Forsyhtia (általában:). Ez az az időpont, amikor a rózsák metszését már nem hanyagolhatjuk tovább:)
A hunyorok nálam idén elég későn kezdték, március előtt még a lilás virágúak sem nyíltak.
Clematis koreana Brunette: újdonság, talán 3 hete ültettem, és már hozza a virágokat. Nagyon megkedveltem ezeket kisvirágú, az Atragene (alpina, koreana, macropetala) és az évelő klemátiszokat is. Mivel rendes kis gyűjteményem lett klemátiszokból, bizony oda kell figyelnem, melyiket hogyan is metsszük, mert pl. az Atragene csoporttagjait nem, max. virágzás után szabad metszeni. Az évelő klemátiszokat tövig vissza kell vágni, a korai virágzókat gyengén (100-150 cm-re), a késői virágzókat erősen (20-50 cm-re) vágjuk vissza kora tavasszal.
Pieris japonica Valley Valentine - a Pierisek savanyú talajt kedvelő növények, a Valley Valentine 10 év alatt alig lesz nagyobb 1 méternél. Széltől védett, napos helyre kerüljön, virágzás után lehet metszeni.
Természetesen ebben az időpontban még javában virágzik a Viburnum bodnantese és a Mahonia x media Charity is.
A következő képek már a tavaly áprillisi virágzást mutatják (az adott év időjárásától függően ez persze lehet kicsit korábban, vagy éppen későbbi időpontban is. Az idén úgy gondolom, hasonló képeket már március végén is fogok tudni készíteni)
Magnolia Alba superba az utcán levő Pyrus calleryana Chanticleer. Utóbbi, a díszkörte kifejezetten kiváló utcafa, gyertyaláng alakban növekszik, mégpedig igen gyorsan. Tavasszal rogyásig van hófehér virágokkal, ősszel látványos a lombszíne. Viszont pontosan ugyanazok a kártevők támadják, mint a hagyományos körtét.
Magnolia Wada"s Memory
Magnolia Susan
Nárcisz
Hunyor
Tulipánok
Spiarea cinerea Grefsheim - igénytelen, bókoló habitusú cserje, pompás tavaszi virágözönnel.
Magnolia Daybreak
Skimmia japonica Rubella
Tulipánok
Fothergilla intermedia Blue Shadow - egy méltalanul keveset ültett cserje a bóbitacserje. A Fothergilla major nagyobb kertekbe való, vagy kis kertben olyan helyre, ahol nem baj, hogy végső mérete 3 méter körül lesz, bár igen-igen lassan. Az intermedia 1-1,5 méterre növő cserje, tavasszal illatos, üvegmosó kefére emlékeztető virágokkal, pazar őszi lombszínnel.
Malus Addirondack - díszalma
Viburnum rhytidophyllum Willowood
Halesia carolina
Cornus Eddie's White Wonder
Na jó, a május az mindenhol gyönyörű:)
Paeonia Godaishu
Calycanthus floridus
Syringa meyeri Palibin
Spirea vanhouttei
Geranium
Rosearire de la Hey
Weigela
Weigela
Egon Schiele
Munstead Wood
Reine des Violettes II
Ceanothus pallidus Marie Simon
Darlow Enigma
Ágyásrészlet kaliforniai kakukkmákkal
Paganini
Satin Haze bársonyos kakukkszegfűvel
Lychnis coronaria (bársonyos kakukkszegfű)
Ghislaine de Feligonde
Clematis Mazury
Mályvarózsa
Tavirózsa
Hydrangea quercifolia Harmony - egyáltalán nem szokatlan, hogy a tölgylevelű már a nyár közepén hozza a virágokat
Magnolia grandiflora
Clematis Warsawska Nike
Clematis Maria Sklodowska - Curie
Clematis Pillu - Nahémával
Clematis Kiri Te Kanawa
Clematis Morning Sky
Margitvirág
Verbéna
Magnolie Sieboldii
Clematis Tie Dye
Hydrangea paniculata
Óriásliliom
Cickafark - borágó páros
Hydrangea arborescens Annabelle - zsályával
Próbáltam augusztusra jellemző képeket keresni, hiszen azért még ilyenkor is javában vannak virágzó rózsák, és egyéb szépségek,
Csinos gerlefej - félárnyékos, nedves helyen nagyon jól érzi magát, és el is szaporodik.
Abelia grandiflora
Susan magnólia (és egyéb magnóliák) másodvirágzása
Szellőrózsák
Caryopteris Kew Blue
Heptacodium
Szeptemberben a rózsák színe intenzívebb, mint nyáron, virágzik a varjúháj, az abélia folyamatosan, a kékgyökér, de még vannak klemátiszok is.
Sőt a gólyaorrok is virágoznak
Abelia grandiflora
Az asterek egyértelműen az ősz kezdetét jelzik
A Caryopteris is virágzik még
Echinacea
Ceratostigma plumbagionides
Varjúháj
Morning Sky klemátisz
Októberben már nem virágokat várunk a kerttől, hanem színeket, a virágok ilyenkor különösen szívdobogatóak tudnak lenni: az astereken kívül nyílnak az őszirózsák, sőt, az idei ősz olyan meleg volt, hogy egyszerre nyílott az őszirózsa a borzaskatával.
A Skimmia japonica Rubella ugyan ilyenkor még csak bimbós, ám ez is igen látványos tud lenni.
az Abeliában nem lehet csalódni
Meglehetősen bevállalós vagyok növények szempontjából, és baromira dicsérgetem magam, hogy meg mertem kockáztatni a Clematis cirrhosa Isca-t. Tavaly novemberben kezdett virágozni, és még most is van rajta néhány virág. Persze, tudom, enyhe volt a tél, de el tudjátok képzelni, micsoda lenyűgöző látvány áthaladni egy kis virágkoszorú alatt teszem azt decemberben?
Mint említettem, a rózsák jó időben nyílni szoktak:)
Abelia grandiflora egészen a fagyokig
Decemberi fotó a Clematis cirrhosa Isca-ról
Hó alatt is virágzott.
Ez a kis összeállítás nem biztos, hogy a legszebb pillanatokat örökítette meg a kertből, csupán 1 évet felölelve a virágzókat. Hogy lássátok, miként lehet egész évben virágos a kert.
Mint mindig, most is elmondom, az idén több alkalommal is nyitva lesz a kert, az Édenpont szervezésében. A májusi időpont betelt, köszönet a leendő látogatóknak, akik remélem, legalább akkora izgalommal várják a találkozást, mint én:) Az új időpontról minden lehetséges oldalamon tettem fel információt, tehát június 8-án, szombati napra várom az újabb jelentkezőket.
Jó kertészkedést mindenkinek, némi imával, hogy ne legyen fagy egy hajnalban sem.
Petra
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése