Hát elkezdődött a 2017. nekünk, sőt Nekünk, kertészeknek is. Két okból jelentkezem ily későn, egyrészt nem volt mit fényképzeni (jobban mondva csak olyan tudtam volna, amit már úgyis láttatok), másrészt mihelyt az idő engedte, irány a kert. Úgyhogy talán még egy évben sem álltam ennyire jól, talán 8-10 rózsa metszése van vissza, a bokrok közül a kerti hortenziák, és az ágyásokat kell kigazolnom, bár annak is nekiláttam, de abból van még vissza bőven.
A rózsáknak a mennyiség miatt álltam neki, egyszerűen nem várhatom meg, hogy egyszerre szakadjon a nyakamba. Mellesleg mivel nem igazán ültettem kényeskéket, az összes rózsa él és virul, szó szerint, volt amelyikről 10 centis friss hajtást is le kellett vágnom. Az újonnan ültetettek közül némelyiknek a kupacból kilátszó ágrésze elfagyott, de alatta gyönyörűen hajtanak. Figyelem, ez is rózsa és kertfüggő, nálam tearózsa hibrid csak néhány van, az is védett helyen (soha nem kupacolok, csak az új rózsákat), és a kert klímája is jó, idén sem ment - 15 alá a hőmérséklet.
A bokrok közül nem kell mindent megmetszeni, csak mert itt van a tavasz és éles a metszőollónk, amiket viszont vissza kell vágni: a nyári orgonát (nem a korait) bátran, akár 20-30 centire is, de 50-60 centire mindenképpen. A barátcserjét nagyjából ugyanúgy, mint a nyári orgonát, a gyöngyvesszőket is szépen visszavágjuk, és a tárnicslonc metszésének is most van itt az ideje. A tárnicsloncnál az öreg, seprűs vesszőket tőből, a többit felére-harmadára. Az Annabelle hortenziát és a bugás hortikat is bátran metsszük vissza 20-30 centisre. Az Annabelle-nél ilyenkor is lehet felszedni gyerkőcöt, és telepíteni máshova.
A kikeleti bangitánál az elöregedett ágakat szintén vissza lehet vágni tőből, egyéb metszést nem igényel. A rózsalonc, viráglonc metszése virágzás után van, az is leginkább ifjításból áll.
Közben képeket is hoztam:
Skimmia japonica Rubella
A dérbabér Rubella fajtája minden tavasszal megbízhatóan virágzik, de termést ne várjunk tőle. Félárnyékos helyet, jó talajt kedvel, max. 1 méteres lesz, de nem máról-holnapra. Örökzöld. Metszést nem igényel.
Nandina domestica
Ugyan nem virág, de most is díszít a termésével a Nandina, japán szentfa. Nálam határozottan alacsony növésű cserje marad, de tulajdonképpen nem baj, úgysem férne el nagyobb. Határozottan fagyérzékeny növény, csak védett helyre ültessük, és első években takarjuk is. Metszeni nem kell, csak a visszafagyott, elszáradt ágait.
Viburnum davidii
A törpe bangitán már ott vannak a bimbók. Nagyon szép, alacsony bokor, ami max. 1,5 méter magas lesz, bár inkább széltében növekszik. Félárnyékos helyet, jó talajt kíván, hideg szelektől védett helyre kerüljön. Enyhén fagyérzékeny, bár ezt eddig sikerült kivédenem a datolyaszilváról lehulló levelek köréjeseprésével. (Az idei tél sem hagyott nyomot rajta).
Egon Schiele metszés után
Talán van olyan, akinek segít a kép is, emlékszem, kezdő kertészként én is sokszor bajban voltam a rózsák metszésével. Az Egon Schiele egy kb. 2 méter magasra növő rózsabokor, amit kb. felére szoktam visszavágni. Viszont az öreg, vagy elhalt ágakat mindig kivágom, és menet közben mutatja magát, hogy a befelé növő ágaktól is megszabaduljunk, vagy a túl gyengéktől, vagy csak mert látjuk, hogy még mindig meglehetősen sűrű. Én próbálom úgy metszeni, hogy a külső ágakat valamivel alacsonyabbra, és a közepe lesz magasabb, így jobban mutat. Viszont ne feledjük, mindig kifelé néző rügyre metszünk.
Viburnum bodnantese
A hosszú, tartós hideg miatt most borult virágba a kikeleti bangita. Az enyém több mint 2 méter magas, és festőien széthajló ágai vannak. A nagyon öreg ágakat kivágom, nem sokat, csak kettőt-hármat, hadd hozzon új hajtásokat. Nem csak káprázatosan szépek, ezek a virágok, hanem nagyon illatosak is, üdítő színfolt így tél végén tavasz elején egy ilyen bokor. Napra max. félárnyékba kerüljön, nem igényes, de minden növény jobban fejlődik tápanyagdús talajban. Úgy ültessük, hogy legyen helye kibontakozni.
Ilex Blue Angel
Szintén termésdísz, nagyon jól mutatnak ezek is a kertben. A magyalnak a terméshez általában nő és hímivarú egyed ültetése szükséges, de a Blue Angel egy olyan hibrid, amelyik önállóan is sok termést hoz. A magyalok nagyon szép és hasznos örökzöld bokrok, enyhén (vagy jobban)szúrós levelekkel. A metszést igen jól tűrik.
Magnolia grandiflora
A csodás örökzöld magnólia néhány út felé néző levelét megkapta a fagy vagy a szél, vagy esetleg mindkettő. De nem vészes. Egyszerűen hihetetlen, micsoda díszítő értékkel bír egy ilyen fa.
A tavasszal ültetett három oszlopos változat, az Altha, melyek ráadásul kevésbé jobb helyre kerültek, különösebb kár nélkül kibírták a telet.
Hamamelis Diane
A varázsmogyorók is a kora tavasszal virágzó cserjék csoportjába tartoznak. Enyhén savanyú, tápanyagdús talajba ültessük, napra max. félrányékba. Nem nőnek túl magasra (3-5 méter), de ugyanilyen szélesek is lesznek, úgyhogy ne suvasszuk be őket semmiképpen sem egy kis ágyásba. Nagy hely kell nekik. A Diane piros virágú fajta. Virágai inkább közelről látványosak, apró, póklábszerű kis izék. Nekem ezzel soha nem volt bajom, igen, oda kell menni a bokorhoz, közel kell hajolni hozzá, és úgy megcsodálni, micsoda hihetetlen szépségű, kecses virágai is vannak. A bokor egyébként ősszel pazar narancsszínben pompázik.
Óriási kő esett le a szívemről, hogy a halak 1 kivételével túlélték ezt a telet. A fotók etetéskor készültek.
A tó tavalyelőtt nyáron készült, és mint a rossz gyerek, csakazért sem azt csináltam, amit a tavasok szerint kellett volna. Július végén a dögmelegben töltöttem fel vízzel, raktam bele pár növényt, amik közül a vízisaláták pl. rögtön meg is sültek. A tavi rózsa meg ugyebár ki sem látszott a vízből. Vettünk 2 db aranyhalat, és azt a frissen feltöltött, növény nélküli vízbe a legnagyobb kánikulában szépen elegánsan belepottyantottuk. Rá se rántottak, vígan el voltak a tóban, és az első, aránylag enyhe téllel sem volt gond. Tavaly tavasszal vettünk még 2 db halat, mert még nem tudtam, hogy ezek kérem szaporodtak. Így aztán lett 20 halunk, aminek kb. a fele fekete maradt. Tavaly azért a tavirózsa már szépen nőddögélt, a tavisaláták nálam nem nagyon szeretik, úgyhogy nem nőttek, de nem is mentek tönkre. Aztán jött a tél. Ha nem említettem volna, a tó 3 méter x 1,5 méteres, és a legmélyebb pontja 70 centi! Na, ez fagyott be úgy, hogy február közepén olvadt csak fel. Több mint 1 hónapig volt befagyva, szépen vastagon, levegőztető semmi, egyszer próbáltunk léket olvasztani, ami azt jelentette, hogy vittünk ki forró vizet, ami elég gyorsan ráfagyott a tóra....Innentől a természetre bíztam. Amikor olvadáskor megláttam a legnagyobb hal tetemét, azt hittem, az összes így járt. Képzelhetitek az örömöt, mikor kiderült, hogy a többi él és virul:)
Mahonia x media Charity
Ez a mahónia féle nagyobbra nő, mint az alapfaj, és korábban is virágzik. A levelei elképesztően szúrósak, focizásnál ha bemegy a bokor alá, a disznófülűek már ki se veszik, úgyis szétpukkadt.
Hatalmas fürtökben hozza citromsárga virágait, amiknek erős, nagyon kellemes gyöngyvirágillata van.
Sacrococca humilis
Bogyóspuszpáng, alacsony növekedésű, örökzöld cserje. Januártól kezdi hozni apró, jelentéktelennek mondott fehér virágait. Lehet, hogy nem túl látványos a virágzat, de valami hihetetlen illata van. Ez egy nem túl nagy bokor, hiszen max. 1 méterre nől meg, de a fél udvart belengi az illata. Csodálatos. Árnyékot kedvelő és tűrő növény, úgyhogy olyan helyre is ültethetjük, ahova más növényt nem lehet. Arra viszont ügyeljünk, hogy enyhén fagyérzékeny, ne tegyük kitett helyre. Nálam egy a fák mögül kilógó ágacskáját kapta meg a fagy, de végül is az sem vészes.
Magnolia Wada's Memory
Magnolia Alba Superba
A magnóliák szépen hízlalják a bimbóikat. Az újakon is vannak, de nyilván ott még nem lehet mennyiséget várni, a 2-3-akárhánynak is örül az ember. De az Alba Superbán megszámlálhatatlan bimbó van, szívdobogtató látvány már most is, mi lesz, ha virágba borul.
Ha magnóliákról tesz fel valaki képet, nincs ember, aki ne kapna kedvet hozzá.
Itt a blogon már többször írtam róluk, ültetésről. és ápolásról is, most röviden annyit: Sekélyen gyökerezik, ne ültessük mélyebbre, mint ahogy az edényben volt. Ha vásároljuk, megbízható helyen vegyünk, lehetőleg olyant, amin van bimbó. Rengeteg fajta van belőle, jobb helyeken névvel, ami alapján utána tudunk nézni a növekedési erélyének. A magnólia nem szereti a metszést, tehát azon kívül, hogy néhány nem kívánatos ágat eltávolítunk, ne metsszük! Ezért jó, ha név szerint választunk, mert vannak köztük igen széles bokorfák, és manapság már van néhány oszloposabban növő is. De mindenképpen szélvédett helyre kerüljön, biztosítsunk számára helyet. Tápanyagdús talaj kell neki, nem feltétlenül savas, de a meszet nem viseli el. A talaját mulcsozzuk és ültethetünk talajtakarókat is köré. Az első pár évben rendszeresen (heti 2-3 alkalommal bőségesen), később szárazság esetén öntözzük. A vas+magnézium levéltrágyázás csodát tesz.
http://nellikert.blogspot.hu/2016/12/a-kert-ekszerei-avagy-magnoliat-kertbe.html
Itt írok bővebben azokról a fajtákról, amik a kertemben vannak ültetve.
Mihelyt az idő engedi, vagyis éppen nem fog sem esni, sem pedig viharos szél fújni, lemosó permet kell a növényeknek. Ez nálam olajos réz-kénlé lesz. És persze folytatom a metszést, az ágyások takarítását, szárított marhatrágyát kell vennem, mert télen elmaradt, és úgy vagyok vele, hogy jobb későn, mint soha:) Minden nap végigjárom a kertet, csak úgy is, minden növényt megcsodálva, örülve neki, és persze valahogy mindig eszembe jut valami, mit lehetne még csinálni:) Mondjuk kerti utat, még néhány padot....
Örüljetek ti is a közelgő szép időnek, ne legyünk türelmetlenek, végül is még csak március eleje van. Úgy szép, ha van ideje a tavasznak, szépen, komótosan.
Köszönöm, hogy velem tartottatok
Petra
Elnézem a virágzóidat, itt még csak bimbók vannak, éppen csak. Éppen csak.
VálaszTörlésEnnyit jelent, hol is van az a kert....De nálad is lesznek, türelem...
TörlésKöszönöm a kertlátogatást, a hasznos tanácsokat!Jó egészséget, napsütéses, vidám szép napokat kívánok!
VálaszTörlésÖrülök, hogy itt jártál, neked is szép napot!
TörlésNagyon ügyes voltál, hogy már ilyen jól állsz a metszéssel is! Sok szépségesed van már most is!
VálaszTörlésCsak irigykedem, hogy nálatok mennyivel korábban van tavasz! Az én kikeleti bangitám még csak bimbós, és a téli jázminom is alszik.
További örömteli,szép, metszegetős, dolgos napokat neked!
Meg kellett emberelnem magam, tavaly alig értem utol a sok tennivalót:) Ezen a kis országon belül is jókora éghajlati eltérések vannak....Neked is örömteli szép napot!
Törlés